Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie fotbalu v Kolovči

 

 

 

 

Roku 1929 vznikl v Kolovči Vzdělávací spolek Šumavan. Původně byl zaměřen na ochotnickou činnost, ale po dvou letech se činnost zaměřila téměř výlučně na tehdy pronikající kopanou na venkově.Roku 1932 přejmenován spolek na Sportovní klub Šumavan, jehož hlavní činností bylo provozování fotbalu. Kopaná se v Kolovči hrála neorganizovaně od konce první světové války. Asi desítka pro  věc zapálených mladších občanů opatřila míč a kopali kde se dalo. Nejčastěji na plošince u Velkého Kozlíku( dnes je tam les) a od roku 1924 v prostorách obecní cihelny, kde si zřídil hřiště i Šumavan Koloveč. První dresy pro mužstvo opatřil sportovní redaktor A – ZETU místní rodák Emil Schwarz, který jezdil v době volna do Kolovče. Dresy byli černobílé svisle pruhované.

                                                 FOTO z roku 1932

Obrazek

 

Od začátku třicátých let byla vůbec doba nástupu kopané na venkově. Každá lidnatější ulice měla své fotbalové mužstvo, většinou ovšem bez kopacího míče ( hrálo se s hadrákem, nebo dětským gumovým míčem). V době tehdejší světové krize byl problém sehnat obyčejný míč za 60,- Kč.. Nově vzniklý Šumavan hrál jen přátelské utkání, žádné mistrovské třídy na venkově nebyly, ale i při nich tu a tam létali jiskry, zvláště při zápasech s kluby ze zněmčeného území.  Jinak měřil své síly Šumavan nejčastěji s mužstvy Kanic, Lštění, Staňkova, Čermné, Krchleb, Kvíčovic, Domažlic – Sněhaři a S.K., Srbic a Úboče. Téměř každý klub pořádal jednou ročně fotbalový turnaj o ceny. Začátkem okupace zesílila některá vesnická mužstva, za která hráli „ za proviant“ hráči z měst. Tím proslulo nejvíce mužstvo z blízkého Hradiště.

 

                                              FOTO z roku 1944

Obrazek

 

 Od roku 1948 se všechna tělovýchova a sport v Kolovči sloučily. Tak vznikl TJ SLAVOJ KOLOVEČ, který se stal nejmasovější složkou tehdejší Národní fronty ( 180 – 200 členů).Provozoval základní tělovýchovnou  výchovu ve všech složkách ( žáci, žákyně, dorost, ženy a muži). Zúčastnil se všech Spartakiád ve střediscích a okresech a ženy se zúčastnili i všech Spartakiád v Praze. Ze sportů se činnost zaměřila zvláště na kopanou. Ta se hrála s poměrně dobrými výsledky. Muži měli dvě mužstva. „A“ mužstvo se nejvýše probojovalo do 1.A třídy( bývalý krajský přebor) v polovině 60. let.

 

                                        

Obrazek

 

V novodobé historii se Slavoji Koloveč podařilo postoupit do 1.B třídy v sezóně 1990-1991 pod vedením trenérů Chval Ludvík - Kaigl Josef. Tyto trenéři pak tým vedli v následující sezóně.

Obrazek

 

 Druhým rokem přebral mužstvo Kucharič Milan. Umisťuje se v první polovině tabulky. „B“ mužstvo je v první polovině III.třídy okresní soutěže.Dále má slavoj zastoupení v dorostu a žácích , kteží hrají okresní soutěže.Po neúspěšné sezóně 1993-1994  pod podzimním trénováním Krumla Pavla a jarním trenováním Kříže Václava přišel pád do II. třídy. Mužstvo vybojovalo 1.B třídu zpět v sezóně 1994-1995 pod trenérem Anderlem Pavlem , který trénoval i v nastávajícím ročníku.V sezóně 96-97 ho vystřídal Křížek Rudolf, který neubránil pádu zpět do druhé třídy na dlouhých devět sezón, kde se vystřídala  řada trenérů.

Obrazek

 

V sezóně 2005-2006 pod vedením trenéra Lucáka Milana postoupil Slavoj znovu do 1.B třídy, kde si zahrál pod trenéry Kaigl Josef  - Lucák Milan - Bittengel Jindřich jeden ročník a postoupil do 1.A třídy. Fotbalisté navázali na někdejší kolegy z 60. let. V mládeži postoupili v sezóně 2005-2006 starší a mladší žáci do krajské soutěže pod vedením Kříže Václava. Dorost v sezóně 2007 - 2008 postoupil do Krajské soutěže pod vedením trenérů Pergl Václav a Pergl Antonín.

 

Obrazek

 

Sezónu v 1.A třídě odehráli s absolutním přehledem s trenéry Kaigl Josef  – Velíšek Jiří – Baxa Roman a postoupili do Krajského přeboru, kde nastoupí v ročníku 2008-2009. Dorost hraje Krajský soutěž. Žáci odhlásili  krajský přebor a budou hrát okres.

 

 Pro tento ročník díky sloučením s FK.CH. Unionem přibyli další dvě mužstva mužů Koloveč „B“ – II. třída okresu a Koloveč „C“ – III. třídu okresu.

 

 

Obrazek

V sezóně 2008/2009 odehrál Slavoj historický rok v krajském přeboru, kde si na nováčka nevedl vůbec špatně a obsadil 5. místo. Do týmu přišla osobnost soutěže Petr Vlček.

V následné sezóně 2009/2010 nastoupil Slavoj s pomyslným postupem do republikové soutěže ( Divize) pod trenérskou dvojicí Ivan Kovács - Stanislav Kamarýt. Tým zbýral důležité body a bilancoval v popředí tabulky. V závěru soutěže se hodně spekulovalo o možném postupu do divize, Slavoj celou soutěž vyhrál a postoupil.

 

p9060148a.jpg

 

V sezóně 2010/2011 Slavoj Koloveč spolu s Domažlicemi a Doubravkou prezentuje Plzeňský fotbal v republikové soutěži Divizi A. V posíleném týmu trenéra Ivana Kovácse se objevili exligisté Došek, Kožíšek, Míčka, Herman. Po podzimní části se řada hráčů v týmu změnila.

V sezóně 2010/2011 Slavoj Koloveč opustil trenér Ivan Kovács a nahradila ho dvojice Karel Krejčí a Rostislav Bouda jako Sportovní manažer. Tým obsadil v soutěži 10 místo a zajistil si tak místo v dalším ročníku Divize A, do které se dostali další zajímavý soupeři jako jsou Slávia Praha B, Dukla Praha B.

 kolovec-a.jpg

V ročníku 2011/2012 řada hráčů tým opustila, ale znovu přišli další kvalitní hráči, kteří měli tým táhnout od vítězství k vítězství. Trenérského postu se ujal Roman Vyleta s Michalem Čalounem. Slavoj se držel v podzimní části v druhé polovině tabulky. Do jarní části již nenastoupilo trenérské dou Vyleta- Čaloun, tým převzal Roman Baxa a Petr Vlček. V týmu se po několika letech objevili spolu dvojčata Tomáš a Lukáš Doškové. Vrátil se Petr Vlček, Jarda Malý atd. Tým ale ztrácel body a skončil sice zachráněn v Divizi ,ale pro další ročník 12/13 se do této soutěže již nepřihlásil.

                      kolo-a.jpg

V ročníku 2012/2013 Slavoj Koloveč nastoupil do Krajského přeboru. V týmu zůstala řada opor a tým Slavoje skončil na prvním místě Krajského přeboru, ale postup do Divize odmítl. V další sezóně 2013/2014 Slavoj opět tuto soutěž vyhrál, ale opět bez postupu do divize. V sezóně 2014/2015 skončili fotbalisté na 3. místě ale zároveň vedení Slavoje přihlásilo mužstvo A týmu pro příští sezónu do 1.B třídy. Odešla řada fotbalistů na hostování do jiných klubů.

V ročníku  2015/2016 hraje Slavoj A 1.B třídu a Slavoj B II.třídu.

 

 

Historie do roku 1993 zpracována Aloisem Petrášem a Karlem Volfem, od roku 1993  Pavlem Krumlem ml.